Banka hesabımdan mobil bankacılık yoluyla benim bilgim dışında telefonuma hackerlar para transfer yaptı

0 oy
6 gösterim
2 Ekim Diğer kategorisinde Mehmet Aydın sordu
İyi çalışmalar.16 ağustos tarihinde akşam saat 20 sıralarında telefonumdaki mobil bankacılığa hackerlar uzaktan giriş yaparak hesabımdan şifrelerimi kırmış ve hesabımdan Fast pay yöntemiyle ortalama 2000 TL civarında olarak parça parça 9 defa para transferi yapmışlar.bankaya müracaat ettiğimde biz size gerekli uyarı mesajlarını attık ve bu işlemler mobil cihazla gerçekleştiği için, mobil cihazının güvenliği bankamıza ait değildir diye cevap aldım.  Bankanın cevabı aşağıdadır.               

         (27/09/2017 tarihinde Bankamız nezdinde hesap açılışı gerçekleştirdiğiniz tespit edilmiştir. Müracaatınıza konu işlemlerin 16.08.2021 tarihinde ve internet şube kanalı ile yapıldığı tespit edilmiştir. Tarafınıza münhasır hesap ve internet şube bilgileri ile internet şube şifresi değişikliği yapıldığı tespit edilmiştir. Sonrasında ise çağrı merkezi aranmak suretiyle interaktif sesli yanıt sistemi vasıtasıyla telefon numaranızın tuşlandığı ve mobil aktivasyonun iptal edildiği tespit edilmiştir. Tüm bu işlemler esnasında tarafınıza ait hesap ve internet şube bilgileri kullanılmış olup bankamızca güvenlik SMS doğrulamaları yapılarak internet şube şifre değişikliğine ilişkin SMS gönderildiği tespit edilmiştir. Bu hususa ek olarak internet şube şifre değişikliği esnasında tarafınıza önerme koşulu içeren “bu işlemin size ait olmadığını düşünüyorsanız çağrı merkezini arayınız” şeklinde SMS gönderilmiştir. Müracaatınıza konu işlemlerin para transferi olduğu tespit edilmiştir.Hesabınızdan yapılan işlemlerin tamamı internet şube kanalıyla, SMS ile gönderilen doğrulama kodu aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Mobil cihazınızın ve internet şube giriş bilgilerinizin muhafazası yükümlülüğü münhasıran tarafınıza aittir. Bankamız sisteminde yapılan tetkik neticesinde herhangi bir güvenlik açığı tespit edilememiştir.

Bilginize sunarız.

Olayın ertesi günü savcılığa olayla ilgili şikayetimi yaptım. Ama şu durumda bankanın olayla ilgili herhangi bir sorumluluk almadığı kanaatindeyim. Sizlerden bu konuda yardım bekliyorum. Sizin görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum. Gerekirse bu olayı sizle beraber sonuça vardırabiliriz. Teşekkür ederim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

...