İstifa Sonrası Memurluğa Geri Dönüşte Yıl Sınırı Var Mı ?

0 oy
7 gösterim
29 Haziran 2016 İş Hukuku kategorisinde 0110 sordu

İstifa Sonrası Memurluğa Geri Dönüşte Yıl  Sınırı Var Mı ?

NOT:soruyu 657 Devlet Memurları Kanununa göre kadrolu memur için cevaplarsanız memnun olurum.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap

0 oy
10 Temmuz 2016 Admin (21,300 puan) cevapladı
Bu konuda 657 sayılı DMK 92. maddesine bakmak gerekir. Madde içeriğinde "İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler." hükmü bulunmaktadır. Bu sebeple herhangi bir yıl sınırı bulunmamaktadır. Ancak atıf yapılan maddeler gereğince istifa sonrası 6 aydan önce yeniden memuriyete geçilemez.
...