Ortaklığın giderilmesi hk

0 oy
44 gösterim
29 Temmuz 2016 Miras Hukuku kategorisinde misafir sordu
Merhaba,

Annem'in üzerine tapusu bulunan bir apartman dairesi vardı. Babamla burada yaşıyorlardı. annemin vefatı sonrasında %40 ı kardeşime, %40 ı bana. Diğer kalan hisse ise babama olacak şekilde pay edildi. Babam, kendinden 25 yaş küçük biri ile evlendi. Babamın vefatından sonra ikinci eşi babamın o kalan küçük hissesinden kalan payı aldı. Ev eski olduğu için apartman yönetimi bir müteahhit ile anlaşmaya karar verdi. Henüz imzalar ayılmamışta olsa kat planları bile çizildi. Babamın ikinci eşi halen orda yaşamakta ve ona hissesinden kalan bedeli ödemek istememize rağmen evden çıkmak istememektedir.

Abim, tüm bu durumlar sonrasında hissesini ona hibe etmemi, sonrasında ilerde ev satılınca bana hakkımı iade edeceğini söyledi. Yasal hakkımdan sembolik olarak bile olsa feragat etmek istemediğimi söyleyince ortaklığın giderilmesi davası açacağını iletti. Ev bu yolla satılırsa değeri düşecek. Üstelik müteahhit evi tamamlayınca çok daha değerlenecek ev. konum olarakta kaliteli bir semtte. Ortaklığın giderilmesi davasını durdurmak, satışın mahkeme kararı ile değerinin altında satılmasını engellemek mümkün ise umut varsa itirazda bulunmak isterim.

Görüşlerinizi rica ederim.

1 cevap

0 oy
13 Kasım 2016 Admin (25,500 puan) cevapladı
Tabiki böyle bir yol var. Davanın her aşamasında hatta satış kararı verildiğinde bile karşı tarafla anlaşıp davayı durdurabilirsiniz.
...