Araba kiralamada yasal olanlar olmayanlar

0 oy
12 gösterim
8 Eylül 2016 Sözleşme Hukuku kategorisinde Burak sordu

İyi Akşamlar

Bundan yaklaşık 4-5 gün önce araba kiraladım ve kiralarken bana açık senet imzalattırdılar ve bende bilgisiz oldugum icin imzaladım . 17 yasındaki kuzenimde kefil olarak yazıldı.

Arabayı kiraladığım gün araba motor arızası yaptı ve normalde mekanik arızalar araç sahibine aittir ama adam sen ödiceksin dedi . Arabayı sanayiye götürdük yaklasık 6 milyar gibi bir tutar cıktı ve yarı yarıya ödedik .

Sonrasında adam arabanın eski arızasını biz yapmışız gibi gösterip para almak istiyor. Sizce ne yapmalıyım ?

Yaşım 18

Açık senet imzalatmak yasal mı ?

Ehliyeti 2 yaşını doldurmamış birine araba kiralamak yasal mı ?

17 yaşındaki birinin açık bir senede kefil olması yasal mı ?

Kişinin şahsi arabasının kiralaması yasal mı ?

Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler

1 cevap

0 oy
11 Eylül 2016 Admin (25,500 puan) cevapladı
Araç kiralamasını yasal olarak yapmayan küçük firmaların uyguladığı bir yöntemle karşılaşmışsınız.

Senet imzalatmak yasal olmasa bile kuzeninizin kefil olması sebebiyle hiçbir sorumluluğu olmayacak ama siz senedi imzaladığınız için sorumlusunuz. Bundan kurtulmak için kuzeninizi şahit göstererek araç kiralama firması adına savcılığa şikayette bulunmanız gerekir. Açık senet imzalatılır ama anlaşılan konuya aykırı kullanılamaz. Siz adamın size araç kiraladığını sanayiye gittiğinizi kiralık aracı kullandığınızı ispatlarsanız kira ilişkisini ispatlamış olursunuz. Önce savcılık şikayeti yapmanız gerekecek sonrasında da eğer araçta 1-2 günlük kullanımla o aracın motoru sizin tarafınızdan zarara uğratılmışsa karşı taraf size dava açabilir. Ama bunun için bilirkişi ile zararı sizin oluşturduğunuzu ispatlamak zorundadır.
...