askerlik için dava açılabiliyor mu? vicdanı red nedir ?

0 oy
47 gösterim
18 Kasım 2016 Diğer kategorisinde furkan akçay (220 puan) sordu
merhabalar ,

24 yaşında bir gencim. askere gitmek istemiyorum. okulumu uzatıcam bi şekilde bedelli çıkmasını bekleyeceğim ancak çıkmaz ise başka ne gibi yollara başvurabilirim öğrenmek istiyorum. bir kaç yerde yazılar okudum. AHİM'ye başvurulabiliyor mu askere gitmek istemiyorum kendi özgür ve hür irademle. nasıl bir yol izleyebilirim bu konuyla alakalı ? bir de vicdanı red olayı varmış o nasıl oluyor bu konu hakkında beni aydınlatırmısınız.

teşekkürler

2 Cevap

0 oy
18 Kasım 2016 Admin (25,500 puan) cevapladı
Kanunlarımız vicdani ret kavramını hukuken tanımazlar. Askere alınmanıza rağmen gitmezseniz ceza alırsınız. AİHS 46/1 uyarınca ise kişilerin vicdani red hakkı bulunmaktadır. Anayasa mahkemesine bu konuda bireysel başvuru yapmanız gerekir. Sonrasında insan hakları mahkemesine başvurmanız gerekir. ama bu süreçte ceza almış olursanız cezanız askeri kanunlara göre infaz edilir.
0 oy
19 Kasım 2016 furkan akçay (220 puan) cevapladı
teşekkür ediyorum cevapladığınız için,

kendimi şöyle açıklayayayım. ön lisans mezunuyum okulum yeni bitti . 2 sene tecilim var bu süre zarfında DGS sınavıyla açıköğretime girip lisans tamamlama yapacağım yani süreyi uzatabildiğim kadar uzatacağım aynı zamandada hukuki yollara başvuracağım. şu an direk aihm ne başvurabiliyor muyum ? cevap geldikten sonra mı diğer yerlere gidiyorum yoksa aynı anda hepsine mi başvuracağım orayı anlamadım. teşekkür ederim tekrardan aydınlanttığınız için.
...