iş kanunu madde 7de yer alan ev hizmetleri

0 oy
13 gösterim
27 Kasım 2016 İş Hukuku kategorisinde misafir sordu
iyi günler

İş hukuku madde 4 te ev hizmetleri kaynaklı bir iş ilişkisinde iş kanununun esas alınmayacağı yer alırken madde 7 de geçici iş ilişkisi maddesinde ev hizmetlerine dair düzenleme yapılması bir çelişki değil midir?

1 cevap

0 oy
7 Ocak Admin (25,500 puan) cevapladı
İş Kanunu madde iş kanunu hükümlerine tabi olmadığını belirtiyor. Yani bu tür bir işte çalışan kişi iş kanunu kapsamında değil genel hukuk kuralları kapsamında dava açma hakkına sahip olabilir. Fakat İş Kanunu madde 7 geçici iş ilişkisini düzenliyor. Geçici iş ilişkisi ise halihazırda sigortalı çalışan bir işçinin geçici olarak başka yere nakledilip orada çalışmasını düzenliyor. Eğer bir grup firmasında çalışan kişi (örneğin bir şirkette temizlikçi olan çalışan bir şahıs geçici olarak ev hizmetlerinde görevlendirilmesi gibi) farklı bir alanda çalıştırılacak ise iş kanununun bu maddesi kapsamında hareket ediliyor.
...