Kredi kartından havale yoluyla nitelikli dolandırıcılık

0 oy
29 gösterim
30 Ağustos 2017 Bilişim Hukuku kategorisinde Okan sordu
Hocam 30.08.2017 günü gece 01.10 da facebook da gezinirken akbank sponsor bağlantısını gördüm ve akbank direkt sayfasını tıkladım. Güya hesabıma bakacaktım kurumdan ödeme gelmişmi diye. Keşke bakmaz olaydım.
TC kimlik numaram ile akbank direkt şifremi yazdım sistem telefonuma tek kullanımlık giriş şifresi gönderdi. Her hangi bir harcama meblağı yoktu telefonuma gelen mesajda. Gelen şifreyi yazdım ve sayfa bir anda kapandı.
Bu arada sayfanın üzerinde güvenli kilit amblemi de vardı.
Sonra telefonumdaki akbank programından giriş yapmaya çalıştım. Ancak şifrem bloke olmuş. Şifreyi yeniledim ve giriş yaptım.
Hesabaımı incelerken bir de ne göreyim. Provizyonda bekleyen 7200 TL havale ve 324 TL havale ücreti şok oldum. Nereye havale olduğunu bile incelemeden sayfayı kapatıp 444 2525 aradım. İşlemden 4 dk sonra 01.14 de müşteri temsilcisi ile görüşüyordum. Hesabımdan bilgim dışında işlem yapıldığını, olayı ayrıntısı ile tek tek anlattım. Havale miktarına, karşı hesaba ve benim hesaplarıma bloke koymasını talep ettim. Emniyete giderek suç duyurusunda bulunacağımı uygun bir üslupla bildirdim. Ancak karşı hesabı göremediğini bloke kayamayacağını, benim hesabıma bloke koyacağını bildirdi. Sabaha kadar defalarca aradım ama hepside karşı tarafa ve 7200 e bloke koyamayacklarını söylediler.
Emniyete verdiğim ifade ile birlikte harcama itiraz formunu  akbanka email yoluyla gönderdim. Ancak hala ulaşıp ulaşmadığını göremiyorlar. Sistemde telefonla yaptığım itiraz değerlendiriliyor diyor.
31.08 2017 günü akbanka gidip yüz yüze durumu anlatıcam, öğrenebilirsem karşı hesabı öğrenicem.
Olay bu şekil.
Hocam ben 7200 ve 324 TL den basıl kurtulurum.
Yapmam gereken başka bir şey varmı .
Olmayan para yani kredi kartından havale yapmışlar.
Nitelikli dolandırıcılık olayına maruz kaldım. Bana yardımcı olurmusunuz. Saygılar.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

...