Acele Kamulaştırma Davaları

0 oy
36 gösterim
9 Haziran 2016 Kamulaştırma Hukuku kategorisinde Sevcan sordu
Merhabalar,

Kamulaştırma ile alakalı yazınızı okudum. Ancak teyit etmem gereken bir kaç sorum olacaktı. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

1-Acele el koyma davalarında bilirkişi raporu doğrultusunda tespit edilen bedel mutlaka mal sahibi adına mı depolanır? Yani bilirkişi bedeli örneğin 100000 TL, bu bedel Asliye hukuk mahkemesi kamulaştırma hesabı adı altında depolanamaz mı? Hatta Örneğin idare (karayolları) adına milli bir banka hesabında depolanamaz mı? Bunu şunun için sordum. Kamulaştırılacak (acele el koyma) arsanın sahibi 1 kişiden fazla olabilir. Mesela 40 kişi. Bu mal sahiplerinin hepsi milli bankada hesap açtırma, kendileri adına bedelin depolanması sürece uzatmaz mı?

2- İdare adına açılmış bir hesapta depolanan bedelin hukuki sıkıntıları olabilir mi?

3-Eğer herhangi bir hukuki sıkıntı yok ise bedellerin mal sahiplerine aktarılması işlemleri nasıl olacak?

Teşekkürlerimi sunuyorum

1 cevap

0 oy
17 Haziran 2016 Admin (25,500 puan) cevapladı
Acele Kamulaştırma davalarında genelde tarafların ortak vekili olduğu için vekilin talebi üzerine açılan hesaba kişi adlarına göre yatırılır. Ama dosyada kaç tane taraf olursa olsun 1 hesap açmak ile 100 hesap açmak arasında zaman konusunda gün farkı olmaz. Bunun için süre verilir o süre tek hesap da olsa 100 hesap da olsa değişmez.

İdare Adına banka hesabı açılması ve paranın oraya depo edilmesi işlemi sizin için birçok sıkıntı teşkil edebilir. İdare adına açılmış bir hesaba depolama yapılması hukuken mümkün de değildir. Mahkemenin belirttiği bir bankaya dava dosyası numarasına hesap açılması hukuka uygun olacak hareket olur.
...