İşe geri dönmek izlemem gereken yol nedir?

0 oy
47 gösterim
10 Haziran 2016 İş Hukuku kategorisinde sevgi danış (120 puan) sordu

İyi günler ben yaklaşık 1 yıl önce eşimden ayrı bir şehirde yaşadığım ve tayinim yapılmadığından dolayı çalıştığım kamu kurumundan istifa ettim ve eşimle aynı şehirde özel sektörde çalışmaya karar verdim. Ancak istifa ettikten yaklaşık 3-4 ay sonra bir hastalığa yakalandım ve tedavi gördüm ancak hastalığım özel sektörün stresini kaldırmak için uygun değil ve iş görüşmelerinde hastalığımı söylemek durumundayım ve başarılı olmama rağmen kendime uygun bir iş bulamıyorum. İşe geri dönmek için genel müdürlükle konuştuğumda yönetmelikte geri dönüş için bir madde var ama daha önce hiç uygulanmadı uygulanmaz da dedi. Ancak milletvekilliği için istifa eden personellerin geri dönüşü sağlanmıştı. Kuruma geri dönüş için daha dilekçe vermedim. Bıraktığım kadro hala boş. Dilekçeye muhtemelen olumsuz cevap verilecek. Sonrasında nasıl bir yol izleyebilirim ? Kadro boş olduğu için kamu yararı sağlanması adına ve benim sağlık sorunum için açılan davayla geri dönme olasılığım nedir? Kadronun boş olması durumunda da genel müdürün insiyatifi mi aranır? Teşekkürler.

1 cevap

0 oy
17 Haziran 2016 Admin (25,500 puan) cevapladı
Merhabalar

Sorunuza net bir cevap verebilmek için öncelikle bağlı olduğunuzun kurumun atama yönetmeliği gibi kurallarını ayrıntılı incelemek gerekir. Kurumların işlemleri farklılıklar gösterebilir.

Dilekçenize red kararı verildikten sonra idare mahkemesinde işlemin iptaline yönelik dava açmanız gerekir. Geri dönme olasılığınız tespiti için işiniz ve işyerinizle ilgili tüm ayrıntıları bilmemiz gerekir. Ama idare mahkemelerinde açılan 100 davadan ortalama 63 ü idare aleyhine sonuçlanmaktadır.

Genel müdür insiyatifini tabiki kullanabilir ama bunun için de yönetmeliklerin kesin olarak çizdiği sınırları bilmek gerekir.
...