Boşanılan eski eşe Nafaka ödemesi ne kadar sürer?

0 oy
97 gösterim
12 Haziran 2016 Aile Hukuku kategorisinde misafir sordu
Merhaba, 8 senedir ayrıldığım eşime ve 9 yaşındaki oğluma aylık 400TL nafaka ödüyorum.Ayrıldığım eşim ilk zamanlar çalışmıyordu.2 senedir devlet okulunda sözleşmeli öğretmenlik yapıyor.Yani 8/9 ay sigortalı çalışıyor,yaz tatillerinde çalışmıyor.

Şimdilerde nafaka artırım davası açmakla beni tehdit ediyor.Eski eşim sigortalı çalıştığı için ona ödediğim nafakayı kaldırtabilirmiyim? Sadece oğluma nafaka ödemeye devam edebilirmiyim?

1 senedir nafaka haricinde etüt ve vb gibi eğitimi için ek giderleri içinde aylık yaklaşık 200TL ödeme yapıyorum.

Dekontları elimde mevcut,birde dekont yada evrak olmayan kıyafet gibi ihtiyaçlarınıda karşılıyorum.

Bu durumda bana nafaka artırım davası açsa kazanırmı? kazanırsa gelirimin ne kadarına kadar alabilir.Böyle bir oran varmı?

Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

1 cevap

0 oy
17 Haziran 2016 Admin (25,500 puan) cevapladı
Öncelikle nafaka davalarında herhangi bir oran yoktur. Nafaka miktarını hakim takdir eder.

Eşinizin sigortalı çalışması sebebiyle nafaka bedelini düşürebilirsiniz. Ama yıllık 12 ay değilde 8/9 ay sigortalı olması sebebiyle bu davayı kazanmanız çok kolay olmaz. Alınan nafaka toplamının 400 TL olduğu düşünülürse mahkeme bedelin zaten düşük olması sebebiyle davanızı reddedebilir.

Size açacağı nafaka artırım davasında kazanma ihtimali mevcut. Çünkü siz yaklaşık 8 yıldır aynı bedel üzerinden nafaka ödüyorsunuz. Bu tür davalarda dava dosyasına sunacağı yaptığı ödemelere dair dekontları (eğitim masrafları, telefon, elektrik, su, doğalgaz faturası, yiyecek ve giyecek gibi ) sunarsa kazanma ihtimali de yükselir. ama bu konu da hakimin bakış açısı önemlidir. Hakim duruma göre takdir hakkını kullanarak bir bedel belirleyecektir.
...