banka hayat sigortası tazminatını ödemiyor

0 oy
19 gösterim
12 Haziran 2016 Sigorta Hukuku kategorisinde misafir sordu

İyi çalışmalar

 Avukata ihtiyacım var

Sorunum krediye bağlı hayat sigortası ile ilgili.( LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUN!!!!)

Babam muris Ahmet F.  12 ekim 2014 tarihinde bir bankadan kredi çekti. Kredi çektiği sırada kendisine hayat sigortası yapılmak istendi. Babam sigorta yaptırmak istemedi. Banka bu sefer kefil istedi. Ben de kendisine kefil olmak istedim ancak eşim müsaade etmediği için kefil olamadım.

Sonrasında yani 26 ekim 2014 de banka babama krediye bağlı hayat sigortası poliçesi düzenlemiş, sigorta poliçesinin ödemesini yıllık olarak belirlemiş ve ilk taksiti de babamın hesabından kesmiş. Ancak sigortanın yapıldığı tarihte babam hiçbir şekilde o bankaya gitmemişti. Durumu öğrendikten sonra banka yetkilileriyle görüştük ve bize durumun lehimize olduğunu belirttiler. Babam da sigortanın yapılmış olmasına itiraz etmedi. Poliçenin ikinci taksiti de zamanında babamın hesabından kesildi.

Babamın internet bankacılığında sistemle kayıtlı poliçeyi incelediğimde babam sigortalı banka ise sigorta ettiren ve lehtar olarak görünüyor. Sistemde sağlık beyanı ve bilgilendirme formu görünmüyor. Bizim elimizde de bu belgeler yok.

Aradan geçen zamanda babam mayıs 2016 da kalp durması sonucu hastaneye kaldırıldı ve 8 gün yoğun bakımda yattıktan sonra kalp durması sonucu vefat etti. Sonrasında ben bankanın istediği belgeleri  bir dilekçe ile sundum(veraset,epikriz vb.) Dilekçeyi verdiğim sırada görevli “babanızın bir hastalığı var mıydı? Poliçede hiçbir hastalığım yok demiş. Herhangi bir hastalığı varsa sigorta ödeme yapmaz” dedi. Oysa babamda şeker, kronik böbrek yetmezliği yürüme ve duyma güçlüğü, görme bozukluğu gibi hastalıklar mevcuttu. Kalple ilgili bir problemi yoktu.

Üç gün sonra telefonuma ” 232-45635221 numaralı hayat sigortası poliçeniz iptal edilmiştir, detaylı bilgiyi şubenizden alabilirsiniz” diye mesaj geldi.  Bu mesajdan sonra olayla ilgili hiç kimse ile görüşmedim ve bankaya gitmedim. Nasıl bir yol izlemeliyim?

1 cevap

0 oy
10 Temmuz 2016 Admin (25,500 puan) cevapladı
Merhabalar,

Öncelikle bu hususta sigortaya başvuru yapmalısınız. eğer sigorta babanızın kredi borcunu ödemez ise dava açmanız gerekecektir. Dava da babanızın ölümünün kalp krizi ile alakalı olduğu ve babanızda önceden tespit edilmiş kalp rahatsızlığı olmadığını ispatlamanız yeterli olacaktır.
...